اخبار > فرهنگ اهدای عضو باید در جامعه استان سیستان و بلوچستان نهادینه شود

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


اهدای عضو

 

فرهنگ اهدای عضو باید در جامعه استان سیستان و بلوچستان نهادینه شود

 

در یك دهه اخیر گام های خوبی در جهت ترویج فرهنگ زیبای اهدای عضو از سوی افراد و اقشار مختلف جامعه از جمله هنرمندان، ورزشكاران و دیگر چهره های مشهور صورت گرفته، اما براساس آمارهای اعلام شده ، هنوز جای خالی این فرهنگ در بسیاری از نقاط ایران از جمله استان سیستان و بلوچستان احساس می شود.

دکتر سید محمد هاشمی شهری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب گفت: تعداد مرگ مغزی قابل اهدا در سال جاری بیش از 70 نفر بوده است و واحد فراهم‌آوری و برداشت اعضای بدن قابل انتقال بیماران مغزی در استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

وی با تاكید بر فرهنگ سازی نسبت به اهدای عضو در جامعه افزود:  مردم استان با این فرهنگ و حس زیبای آن بیشتر آشنا شوند.

 

دکتر سید محمد هاشمی شهری تصریح كرد: ترویج فرهنگ اهدای عضو که به نجات خیلی از خانواده ها کمک می کند در جامعه ضروری است و همگان باید در این امر خیر مشارکت داشته باشند.

وی  با اشاره به تغییر نگرش افراد جامعه در خصوص افراد مرگ مغزی گفت: همه ما باید بدانیم كه مرگ فردی كه دچار مرگ مغزی شده و اعضاء وی اهدا می شود در واقع مرگ حیات بخش است.

دكترهاشمی شهری بیان داشت: فرهنگ اهدای عضو در سیستان و بلوچستان كمرنگ است و باید برنامه ها و اقدام هایی در جهت ترویج و نهادینه سازی این فرهنگ در استان انجام شود.

وی ادامه داد: باید با ارایه اطلاعات لازم و فرهنگ سازی در این خصوص، همه صاحب فكر شوند و به عنوان یك سفیر اهدای عضو نجات بخش جان بیماران نیازمند پیوند باشند.

دکتر امید قبادی نائب رئیس انجمن اهداء عضو ایرانیان ضمن بررسی نقاط قوت و ضعف واحد فراهم آوری و پیوند اعضا استان سیستان و بلوچستان و پیشنهادات سازنده و عملیاتی در راستای ارتقا فرایند اهدای عضوبیان کرد: سال گذشته بیش از 70 بیمار در لیست انتظار پیوند اعضا در استان سیستان و بلوچستان، به دلیل نرسیدن عضو پیوندی جان خود را از دست دادند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 73 مورد مرگ مغزی در استان شناسایی شد که تنها 3 مورد خانواده آنها راضی به اهدای عضو شد، اظهار داشت: با اهدای اعضای یک بیمار مرگ مغزی میتوان جان 1 تا 8 نفر بیمار نیازمند به اعضا را نجات داد.

وی افزود: متاسفانه علیرغم آمار بالای مرگ مغزی در استان، عدم رضایت  به اهداء عضو فرد مرگ مغزی توسط خانواده ها، باعث هدر رفتن عضو قابل حیات و همچنین تلف شدن بیماران منتظر دریافت عضو می شود.

مدرس بین المللی اهدای عضو بیان کرد: با توجه به نیاز کادر درمانی جهت نحوه برخورد و رضایت‌گیری از خانواده بیماران مغزی به آموزش و توانمند کردن آن ها کارگاه دو روزه تخصصی شیوه های اصولی رویارویی با خانواده افراد مرگ مغزی جهت اخذ رضایت در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر برگزار گردید.

گفتنی است: جلسه پایش واحد فراهم آوری اعضا و نسوج پیوندی که با حضورنائب رئیس انجمن اهدای عضوایرانیان، معاونین دانشگاه های علوم پزشکی زاهدان، زابل و ایرانشهر جهت بررسی چالش های موجود و ارائه راهکارهای مناسب با توجه به متفاوت بودن شرایط منطقه ای استان، جلسه با هئیت مدیره انجمن اهدای عضو شعبه استان از دیگر برنامه های حضور نائب رئیس اهدای عضو در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بود.

 

 

             روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زاهدان

مطهره مرادی

 

 

1398/11/21   ١١:٠٠  News  ٢٥٩١٠

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

تشدید فعالیت های محیطی برنامه حذف مالاریا در شهرستان سراوان
استمرار آماده سازی زیرساخت های بهداشتی و درمانی و تکمیل مراحل ساخت و ساز 5 پروژه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اطلاعیه سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص مستند سازی فعالیت های اعضای جامعه پزشکی
اطلاعیه شماره 18 ستاد بحران کرونای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تاکید معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر همراهی مردم منطقه نجف آباد خاش با نظام سلامت جهت پیشگیری از افزایش موارد ابتلاء به کرونا در این منطقه
پژوهش های مرکز تحقیقات سلولی و ملکولی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مورد استناد محققان حوزه بیوشیمي سرطان ،ژنتيك، سلولي و مولكولي در سراسر دنیا
پیام مهم رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در آستانه عید سعید فطر
عرضه اقلام آسیب رسان به سلامت در بوفه مدارس، مراکز آموزشی و مراکز اداری ممنوع است
ثبت ایده در حوزه تجهیزات و ابزار پزشکی و دارو بیشترین درخواست متقاضیان طرح های دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
سندروم حاد تنفسی و افزایش درصد مرگ و میر، ثمره وخیم شدن بیماری کروناست
آمار مبتلایان مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان به ۱ هزارو 308مورد رسید.
راه اندازی مرکز خدمات جامع سلامت عرفان در منطقه مهر شهر زاهدان
تاکید معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر ضرورت ادامه روند برگزاری کلاسهای تئوری دانشجویان بصورت مجازی
افزایش 22 درصدی تعداد مقالات منتشر شده دانشگاه در نمایه های بین المللی در یکسال گذشته
۸۰۰ مورد مثبت آزمایشگاهی کرونای استان در اردیبهشت ماه اتفاق افتاده است، ۴۰ درصد فوت شدگان ناشی از کرونا در اردیبهشت ماه فوت شده اند
روز بروز بر جمع موارد مثبت کرونا در منطقه نجف آباد خاش افزوده می شود، تا کنون؛ تعداد مبتلایان نجف آباد خاش حدود ۴۵ نفر است.
تجهیز اولین آمبولانس به برانکارد ایزوله منفی جهت انتقال بیماران مشکوک به کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تغییر زمان فروش اسناد و تحویل اسناد مناقصات تهیه، طبخ و توزیع غذای بیمارستان های حضرت علی ابن ابیطالب (ع) و خاتم الانبیاء (ص) زاهدان و معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه
آمار مبتلایان مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان به ۱ هزارو ۲۴۲ مورد رسید
پیام قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مشارکتهای اجتماعی و رئیس سازمان های مردم نهاد حوزه سلامت به مناسبت 31 اردیبهشت ماه روز ملی اهدای عضو

محتوای مرتبط