اخبار > تاکید معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر ضرورت کنترل قاطع مبادی ورودی شهرهای استان به منظور جلوگیری از جابجایی مخازن کرونا ویروس

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

تاکید معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر ضرورت کنترل قاطع مبادی ورودی شهرهای استان به منظور جلوگیری از جابجایی مخازن کرونا ویروس

 

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر ضرورت کنترل قاطع مبادی ورودی شهرهای استان به منظور جلوگیری از جابجایی افراد بیمار به عنوان مخازن کرونا وویروس تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی – دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: روند فزاینده بیماری در استان، افزایش موارد مثبت در استان های همجوار و ورود مسافران نوروزی وضعیت نگران کننده ای را ایجاد کرده است.

وی با بیان اینکه بسیاری از مسافرانی که به استان وارد شده اند از مبدا استان های درگیر حرکت کرده اند و مسلما سرریز این جمعیت به زاهدان خواهد رسید ادامه داد: جابجایی مسافران بین شهرها، باعث انتشار ویروس توسط فرد مبتلا در تمام مناطقی می شود که وی توقف داشته و احتمال ابتلاء افراد سالم بالا می رود.

وی با اشاره به اینکه مطلب علمی ثابت شده ای درخصوص تاثیر گرمای هوا بر از بین رفتن ویروس وجود ندارد تصریح کرد: سه عامل عامل میزبان، محیط و عامل بیماری رئوس اضلاع مثلث اپیدمیولوژیک هستند بنابراین نباید فقط به تاثیر بر یک عامل اکتفا کرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تا زمانی که مردم موضوع را جدی نگیرند ویروس، منتشر شده و افراد سالم را مبتلا می کند.

وی ادامه داد: علاوه بر خطرساز بودن ازدیاد بیماران برای سلامت جامعه، متاسفانه نیروی انسانی بهداشتی و درمانی دانشگاه به عنوان سرمایه های مهم و اصلی نظام سلامت در معرض خطر هستند و می تواند تبدیل به چالشی برای نظام سلامت گردد.

دکتر سید مهدی طباطبایی همچنین با اشاره به اینکه همکاران ما در مبادی ورودی شهرها مستقر هستند و علاوه بر بیماریابی، آموزش های لازم را نیز ارائه می دهند گفت: بر اساس گزارش منتشر شده از کشور چین، فقط یک سوم موارد ابتلاء، دچار تب شده بودند بنابراین تب سنجی به تنهایی تضمین کننده بیماری یا سلامت افراد نیست.

وی ادامه داد: افرادی که برای آنان تب سنجی انجام می شود نباید از عدم ابتلا به کرونا مطمئن باشند.

  مهندس ابوذرمهدی نخعی فرماندار زاهدان هم با تاکید بر اینکه سلامت شهروندان خط قرمز ماست و با تمام بخش هایی که به بهداشت خود و مردم اهمیت نمی دهند به صورت قاطع برخورد می کنیم تاکید کرد: به تمام نانوایی ها و مراکز عرضه مواد غذایی هشدارهای لازم داده شده و در صورتی که ناظران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با موردی از بی توجهی به مسائل حفاظت شخصی و عمومی مواجه شدند به فرمانداری جهت برخورد قاطع، اطلاع دهند.

وی ادامه داد: چهارراه رسولی یکی از جاذبه های اصلی شهر محسوب می شود و با همکاری کسبه محترم و به نفع سلامت مردم به زودی و مجددا تعطیل می شود.

وی ضمن قدردانی از کسبه محترمی که داوطلبانه فعالیت های خود را تعلیق کرده اند گفت: فقط صنوفی که اقلام ضروری مردم را تولید می کنند باید فعال باشند و در مرحله نخست با سازمان های متخلف و سپس افراد متخلف برخورد خواهد شد.

وی همچنین به بسته بودن جاده کهورک اشاره کرد و گفت: این جاده فقط برای کامیون های حمل اقلام ضروری باز است.

فرماندار زاهدان تصریح کرد: هم اکنون به نظر می رسد در تمام شهرها و روستاها اطلاعات لازم درباره کرونا ویرووس به مردم رسیده باشد بنابراین انتظار می رود مردم به جز خریدهای ضروری، از منزل خارج نشوند.

وی همچنین درصد رشد تعداد مبتلایان را نگران کننده خواند و گفت: متاسفانه شرایط به گونه ای پیش می رود که مجبوریم تصمیمات بازدارنده را به عنوان راهی برای جلوگیری از انتشار بیماری در نظر بگیریم.

مهندس عبدالرزاق پاکزاد دبیر ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در این دیدار گفت: ستاد بحران دانشگاه عملا از دهم بهمن و پس از اعلام همه گیری در کشور چین فعال شد و حوزه بهداشت و درمان استان قریب به 2 ماه است که به طور مستقیم درگیر مدیریت این بحران است.

وی افزود: علاوه بر آموزش های تخصصی و تشکیل ساختارهای مدیریت بحران، دپوی دارویی و اقلام حفاظت فردی نیز در بیمارستان ها مورد بازبینی و تکمیل قرار گرفت.

مهندس پاکزاد اضافه کرد: تا کنون نزدیک به 1000 بیمار تنفسی حاد در بیمارستان های استان بستری شده اند و علاوه بر دپوی قبلی، حجم قابل توجهی از اقلام حفاظت فردی که جدیدا خریداری شده است نیز رو به اتمام است.

وی تصریح کرد: علاوه بر سلامت شهروندان، سلامت همکاران ما در مراکز ارائه خدمات نیز جزو وظایف اصلی ما محسوب می شود و با وجود کمبود شدید اقلام حفاظتی استاندارد در دنیا و کشور از هر مسیری برای تامین نیاز مراکز بیمارستانی اقدام می کنیم.

 دبیر ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: 300 هزار ماسک سه لایه جراحی، 50 هزار ماسک ان 95، 5 هزار ماسک ان 99، 15 هزار عدد گان بیمارستانی ضد ویروس، 150 دستگاه ونتیلاتور NON INVASIVE ، 300 دستگاه تخت 3 شکن جزو مهمترین اقلام مورد نیاز ماست.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان

 تهیه و تنظیم: مهدیه کیخوایی

 


 

 

 

1399/01/03   ١٤:٥٤  News, کرونا ویروس  ٢٦٥٤٣

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

تشدید فعالیت های محیطی برنامه حذف مالاریا در شهرستان سراوان
استمرار آماده سازی زیرساخت های بهداشتی و درمانی و تکمیل مراحل ساخت و ساز 5 پروژه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اطلاعیه سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص مستند سازی فعالیت های اعضای جامعه پزشکی
اطلاعیه شماره 18 ستاد بحران کرونای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تاکید معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر همراهی مردم منطقه نجف آباد خاش با نظام سلامت جهت پیشگیری از افزایش موارد ابتلاء به کرونا در این منطقه
پژوهش های مرکز تحقیقات سلولی و ملکولی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مورد استناد محققان حوزه بیوشیمي سرطان ،ژنتيك، سلولي و مولكولي در سراسر دنیا
پیام مهم رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در آستانه عید سعید فطر
عرضه اقلام آسیب رسان به سلامت در بوفه مدارس، مراکز آموزشی و مراکز اداری ممنوع است
ثبت ایده در حوزه تجهیزات و ابزار پزشکی و دارو بیشترین درخواست متقاضیان طرح های دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
سندروم حاد تنفسی و افزایش درصد مرگ و میر، ثمره وخیم شدن بیماری کروناست
آمار مبتلایان مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان به ۱ هزارو 308مورد رسید.
راه اندازی مرکز خدمات جامع سلامت عرفان در منطقه مهر شهر زاهدان
تاکید معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر ضرورت ادامه روند برگزاری کلاسهای تئوری دانشجویان بصورت مجازی
افزایش 22 درصدی تعداد مقالات منتشر شده دانشگاه در نمایه های بین المللی در یکسال گذشته
۸۰۰ مورد مثبت آزمایشگاهی کرونای استان در اردیبهشت ماه اتفاق افتاده است، ۴۰ درصد فوت شدگان ناشی از کرونا در اردیبهشت ماه فوت شده اند
روز بروز بر جمع موارد مثبت کرونا در منطقه نجف آباد خاش افزوده می شود، تا کنون؛ تعداد مبتلایان نجف آباد خاش حدود ۴۵ نفر است.
تجهیز اولین آمبولانس به برانکارد ایزوله منفی جهت انتقال بیماران مشکوک به کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تغییر زمان فروش اسناد و تحویل اسناد مناقصات تهیه، طبخ و توزیع غذای بیمارستان های حضرت علی ابن ابیطالب (ع) و خاتم الانبیاء (ص) زاهدان و معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه
آمار مبتلایان مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان به ۱ هزارو ۲۴۲ مورد رسید
پیام قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مشارکتهای اجتماعی و رئیس سازمان های مردم نهاد حوزه سلامت به مناسبت 31 اردیبهشت ماه روز ملی اهدای عضو

محتوای مرتبط