اخبار > کفن و دفن اجساد مشکوک و مثبت ابتلاء به کرونا ویروس، با اصول اسلامی و حفظ شانیت جسد انجام می شود

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

کفن و دفن متوفیان مشکوک و مثبت کووید-19 با رعایت اصول اسلامی و بهداشتی و با حفظ احترام متوفی


 رعایت اصول بهداشتی منافاتی با اجرای مناسک مذهبی تدفین ندارد و متوفیان مشکوک و مثبت کرونا ویروس  بر اساس اصول بهداشتی و با حفظ شانیت متوفی کفن و دفن می شوند.

به گزارش روابط عمومی- حجت الاسلام دکتر محمد زارعی مسئول کمیته احکام و سلامت معنوی ستاد بحران دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با بیان این مطلب گفت:

حرمت و احترام به ميّت در اسلام همانند   احترام به افراد زنده واجب است.لذا تمام  موارد مربوط به تغسیل، کفن، تشیع و تدفین متوفی باید هم با لحاظ شرایط بهداشتی و تامین سلامت اطرافیان و هم با لحاظ دستورالعمل های شرعی انجام شود. متاسفانه در فضای مجازی فیلم هائی پخش می شود که بعضا نشان دهنده بی مبالاتی در رعایت اصول بهداشتی و یا بی مبالاتی در اجرای مناسک مذهبی است و این در حالی است که می توان هم اصول بهداشتی را بر اساس دستورالعمل مربوطه رعایت کرد و هم به ترتیبی عمل نمود که کفن و دفن با حفظ شان و حرمت متوفی مسلمان انجام شود.

وی افزود:با هماهنگی ستاد بحران کرونای دانشگاه و با  همکاری جمعی از روحانیون علوم دینی و طلاب اهل تشیع و تسنن ترتیبی اتخاذ شده است تا پس از وقوع فوت بیماران در بیمارستان، روحانی با خانواده متوفی ارتباط برقرار کرده و ضمن تلاش برای حفاظت از سلامت معنوی افراد، توضیحات لازم  در این زمینه ارائه گردد.

حجت الاسلام زارعی گفت: در مورد عزیزانی که در بیمارستان های تابعه این دانشگاه فوت کرده اند این مراحل طی شده و مراحل تدفین و انجام تلقین بر اساس احکام مورد قبول فرق تسنن و تشیع انجام شده است.

وی در عین حال افزود:  اگرچه اجرای مناسک مذهبی در هنگام تدفین ضرورت دارد امّا بنا به ضرورت حفظ سلامت و جان افراد، شرکت در مراسم تدفین باید با حداقل تعداد افراد خانواده متوفی برگزار شود.

مهندس عبدالرزاق پاکزاد جانشین رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در ستاد بحران کرونا نیز گفت: با توجه به عرف سنتی مردم برای خداحافظی با فرد متوفی و اینکه امکان انتقال ویروس حتی پس از فوت فرد وجود دارد حفظ موارد بهداشتی و جلوگیری از نزدیک شدن خانواده متوفی به جسد ضروری است. وی تاکید  کرد: لمس متوفی توسط سایر افراد به معنی انتقال ویروس به فرد سالم است و بنابراین این اجازه به خانواده متوفی داده نمی شود.

به گفته مهندس پاکزاد برای تدفین و افراد مشکوک و افراد مثبت دستورالعمل های خاصی وجود دارد و در مجموع می توان گفت  برای حفظ سلامت خانواده متوفی، متوفیان پس از تغسیل اسلامی و ضد عفونی کردن با مواد ضد عفونی مربوطه، کفن شده و سپس در کاورهای بهداشتی و با رعایت دستورالعمل ابلاغی  توسط کارکنان آرامستان و با حضور حداقل اعضاء خانواده ، متوفی دفن می شود.

وی تاکید کرد:  اعضای خانواده متوفی حتما باید با لوازم بهداشتی و اقلام حفاظت شخصی در مراسم تدفین حضور یابند.

وی همچنین با اشاره به اینکه تمام این موارد زیر نظر کارشناس بهداشت محیط انجام می شود تصریح کرد: تا کنون همکار محترم و پرتلاشمان جناب آقای مهندس مسعود شایان به صورت داوطلبانه نظارت بر تدفین بهداشتی متوفیان کرونا در شهرستان زاهدان را  بر عهده داشته است و از آنجا که این همکار بزرگوار با مسئولیت شناسی مثال زدنی این فعالیت مهم را انجام می دهد می توان از وی به عنوان قهرمان بهداشت محیط یاد کرد.

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان


تهیه و تنطیم: مهدیه کیخوایی


 

 

1399/01/05   ١١:٥٣  News  ٢٦٥٥٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

تشدید فعالیت های محیطی برنامه حذف مالاریا در شهرستان سراوان
استمرار آماده سازی زیرساخت های بهداشتی و درمانی و تکمیل مراحل ساخت و ساز 5 پروژه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اطلاعیه سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص مستند سازی فعالیت های اعضای جامعه پزشکی
اطلاعیه شماره 18 ستاد بحران کرونای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تاکید معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر همراهی مردم منطقه نجف آباد خاش با نظام سلامت جهت پیشگیری از افزایش موارد ابتلاء به کرونا در این منطقه
پژوهش های مرکز تحقیقات سلولی و ملکولی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مورد استناد محققان حوزه بیوشیمي سرطان ،ژنتيك، سلولي و مولكولي در سراسر دنیا
پیام مهم رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در آستانه عید سعید فطر
عرضه اقلام آسیب رسان به سلامت در بوفه مدارس، مراکز آموزشی و مراکز اداری ممنوع است
ثبت ایده در حوزه تجهیزات و ابزار پزشکی و دارو بیشترین درخواست متقاضیان طرح های دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
سندروم حاد تنفسی و افزایش درصد مرگ و میر، ثمره وخیم شدن بیماری کروناست
آمار مبتلایان مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان به ۱ هزارو 308مورد رسید.
راه اندازی مرکز خدمات جامع سلامت عرفان در منطقه مهر شهر زاهدان
تاکید معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر ضرورت ادامه روند برگزاری کلاسهای تئوری دانشجویان بصورت مجازی
افزایش 22 درصدی تعداد مقالات منتشر شده دانشگاه در نمایه های بین المللی در یکسال گذشته
۸۰۰ مورد مثبت آزمایشگاهی کرونای استان در اردیبهشت ماه اتفاق افتاده است، ۴۰ درصد فوت شدگان ناشی از کرونا در اردیبهشت ماه فوت شده اند
روز بروز بر جمع موارد مثبت کرونا در منطقه نجف آباد خاش افزوده می شود، تا کنون؛ تعداد مبتلایان نجف آباد خاش حدود ۴۵ نفر است.
تجهیز اولین آمبولانس به برانکارد ایزوله منفی جهت انتقال بیماران مشکوک به کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تغییر زمان فروش اسناد و تحویل اسناد مناقصات تهیه، طبخ و توزیع غذای بیمارستان های حضرت علی ابن ابیطالب (ع) و خاتم الانبیاء (ص) زاهدان و معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه
آمار مبتلایان مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان به ۱ هزارو ۲۴۲ مورد رسید
پیام قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مشارکتهای اجتماعی و رئیس سازمان های مردم نهاد حوزه سلامت به مناسبت 31 اردیبهشت ماه روز ملی اهدای عضو

محتوای مرتبط